Mozgalmasan teltek néhány nyugat-bácskai magyar fiatal számára az elmúlt hetek: a megrongált magyar névtáblák rendbetételére adták a fejüket. Ennek apropóján beszélgettünk Mengyán Alberttel, a kezdeményezés ötletgazdájával a vajdasági fiatalok sorsáról, a szórványmagyarság jelenéről és jövőjéről.
2020. február 04. 23:30
p
0
0
0
Mentés
MENGYÁN ALBERT
1997-ben született Topolyán. A helyi Dositej Obradović Gimnáziumban érettségizett, 2016 óta a Szegedi Tudományegyetem orvosi karának hallgatója. Szívügyének tartja a magyarság mindenkori érdekének képviseletét.
Több nyugat-bácskai, magyarok által is lakott település névtábláját rongálták meg az elmúlt hetekben. Önök azonban önszerveződő módon akcióba lendültek, és letakarították a magyar névtáblákat, ami az anyaország sajtójának figyelmét is felkeltette. Hogy is történt pontosan mindez?
Január 11-én, szombaton délután lettem figyelmes egy cikkre, amelyben felhívták a figyelmet a táblák megrongálására. Igencsak felháborodtam az eseten, ezért úgy döntöttem, hogy autóba ülök, és elmegyek a helyszínre. Vittem magammal ablakmosó folyadékot, de az sajnos nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy letöröljem vele a valószínűleg autófestékkel összefirkált táblákat. Ekkor készítettem egy videót az esetről, melyben elmondtam, hogy mely településeken találhatók hasonló táblák, és azt is, hogy a sikertelen akció után hétfőn visszatérek a helyszínre, és le fogom törölni a gyalázatot a helységneveinkről. Aznap éjfélig már nyolcan jelezték, hogy jönnének segíteni, végül öten indultunk el hétfő reggel Sári, Nemesmilitics, Őrszállás és Kerény helységnévtábláihoz. Nagyjából pár óra alatt le is tisztítottuk őket.
A vajdasági magyarok mennyire vannak kitéve az ilyen jellegű támadásoknak? A hasonló cselekedetek mindennaposnak mondhatók?
Nem nevezném mindennaposnak az ilyen eseteket, de való igaz, hogy elő szoktak fordulni, főleg a szórványban, hiszen ott vannak olyan települések, ahol a magyar lakosság száma már elenyésző, így a helyiek nem foglalkoznak különösebben az üggyel. Ahol pedig van jelentősebb magyar kisebbség, esetleg többség, ott a beletörődés és a konfliktuskerülés az, ami visszatartja az embereket, hogy azonnal cselekedjenek. Megjegyzem, a segítőim közül többen is szórványbeliek voltak, úgyhogy nem lehet általánosítani.
A beletörődés és a konfliktuskerülés az, ami visszatartja az embereket
Az Iron Lady becenévre hallgató világklasszis úszó a visszavonulása óta először szólalt meg. Az interjúban többek között arról is beszélt, hogy ha a meglévő tudásával visszamehetne tizenöt éves korába, mindent teljesen másként csinálna, és akkor most valószínűleg sokkal sikeresebb pályafutást tudhatna maga mögött.
Súlyos betegsége idején hazugsággal vádolták meg őt Donald Tuskék, és most lengyel szenvedélyességgel beszél hazája helyzetéről Zbigniew Ziobro, a korábbi lengyel igazságügyi miniszter. Interjúnk!